Novinka Odporúčame

Žltý Kabát 12,5%

Jedinečné pivko to pravé z Lučenca 

ocenené STRIEBORNÁ KORUNKA 2017,SLOVENSKÝ POHÁR REMESELNÉHO PIVA 2019 2.miesto

Variant:
Cena
od 3,50 €
Dostupnosť:
Zvoľte variant
ks
Vytlačiť Sledovať produkt

Vyrobené z väčšej časti z pšeničného sladu, má slamovú až tmavo zlatú farbu s typickým kvasnicovým zákalom. Silná intenzívna arómu a chuť plná banánových tónov, klinčekov a vanilky. Odporúčame k cestovinám, šalátom rybám a ovocným dezertom. 

Obsah alkoholu: 5,6%

Kto bol vlastne Francz Lehár po ktorom je pomenované toto jedinečné a naše pivko:

Svetoznámy skladateľ Franz Lehár začínal svoju kariéru v Lučenci, kde sa dostal na čelo lučenskej vojenskej kapely 25. pešieho pluku v roku 1890, a stal sa tak najmladším vojenským kapelníkom Rakúsko-Uhorska (asi nie náhodne predtým držal tento rekord jeho otec, ktorý sa stal kapelníkom ako 24 ročný). Za veľmi krátku dobu sa stal populárnou a obdivovanou osobnosťou mesta. Jeho koncerty sa stali sledovanou udalosťou mesta, hrával pred vypredaným hľadiskom. Zo správ miestneho týždenníka vieme, že už na prvých verejných koncertoch sa pochválil aj s vlastnými skladbami. Na  Lučenské prostredie spomína aj vo svojej hudobnej tvorbe „Losonczi induló“ (Lučenský pochod).

Jeho pôsobenie v Lučenci nečakane ukončila začiatkom roku 1894 „nevinná“ hádka, vzniknutá po koncerte, ktorý prezentoval so svojou kapelou v dôstojníckom pavilóne. Po vydarenom koncerte, neskoro v noci, ho so žiadosťou oslovil jeden  prítomný strážmajster, aby mu zahral sólo na husle. Práve odchádzajúci Lehár sa ospravedlnil, že je už neskoro. Na druhý deň bol predvolaný a požiadaný, aby sa ospravedlnil. Lehár odmietol so slovami „ nie som cigáň, ktorý hrá na povel“ a okamžite dal výpoveď. Svoj posledný lučenský koncert uskutočnil 28. februára 1894 v mestskej Redute a hneď po ňom opustil Lučenec. Lučenské ženy mu na pamiatku venovali zlatú dirigentskú paličku. Onedlho už dirigoval v Sarajeve.

Debničkári Vám poradia 

Informácie o ochrane osobných údajov.

Buďte prvý, kto ohodnotí tento produkt.